Ponownie Praga Północ

Wygląda na to, że jak już wyścibię nos na zwiedzanie Warszawy to Praga Północ jest miejscem, w którym bywam najczęściej. A skoro tak, to chyba powinnam wiedzieć coś więcej o tej części miasta.

Administracyjne Praga podzielona jest na 4 strefy: Pelcowizna, Nowa Praga, Szmulowizna (to moja ulubiona nazwa) i Stara Praga.

Historia Pragi sięga XVI w, jednak znając moje zamiłowanie do historii w minimalistyczny sposób skupię się na okresie od po latach 20stych XX wieku. Po I wojnie światowej Praga ponownie stała sie jedna z najbardziej uprzemysłowionych dzielnic Warszawy (zaraz obok Woli). W czasie II WŚ, po wkroczeniu wojsk radzieckich, była to główna siedziba polityczna, wkótce też „wyrosły” więzienia i katownie NKWD i UB w których przetrzymywano działaczy walczących o wolny kraj… Po wojnie Praga stała się głównym ośrodkiem przemysłowym stolicy, co w znaczący sposób wpłynęło na jej charakter, wygląd oraz mieszkańców.

A Praga dziś to.. miejsce powoli wychodzące z cienia stereotypów (dzikiego wschodu) jednak wciąż niebezpieczne i budzące dreszczyk emocji. Miejsce awangardy i przystań artystów. Miejsce modne (ale
tylko określone rejony), w którym bawią się celebryci.
Wracając do wątku artystycznego. Praga faktycznie zamieszkuje spora liczba artystów, posiadających tu swoje warsztaty.

Rzeźby Amy Winehouse w jednej z pracowni

Ciekawą postacią jest mieszkający na Pradze Marek Sułek, artysta rzeźbiarz. Wpadł on na pomysł stworzenia Miasta Aniołów. Trasa anielskia ze śmiesznymi rzeźbami aniołków miała uwzględniać ciekawe, ale mniej znane miejsca na Pradze.

Aniołek

Praga jest dzielnicą Warszawy, która podobno w najmniejszym stopniu uległa zniszczeniom w czasie wojny, dzięki czemu można tu podziwiać kamienica z końca XIX i początków XX wieku. A jest co podziwiać.. Niestety, stan budynków pozostawia wiele do życzenia i straszny żal, że takie cuda popadają w ruinę.

Zwiedzając Pragę, należy pamiętać, że jej piękno ukryte jest w jej zrujnowanych kamienicach, zapomnianych podwórkach, zaniedbanych bramach, startych muralach. Gdy to dostrzeżemy, zobaczymy
prawdziwą perełkę.

[WIĘCEJ ZDJĘĆ]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s