już za kilka dni obchodzić będziemy noc kupały, która należy do najważniejszych świąt słowian. jest to najkrótsza noc w roku, w czasie której magia unosi się w powietrzu, jest wręcz namacalna.
słowiańska noc kupały to czas magii i celebrowania bliskości z drugim człowiekiem*.
trzon obrządków stanowiły ogniska, wokół których kawalerowie skakali przez płomienie a młode panny odprawiały rytualne tańce. lubię wyobrażać je sobie jako tańce lubieżne, podszyte erotyzmem, stanowiące preludium do późnejszych zbliżeń i celesnych uniesień.
drugim ważnym elementem obchodów nocy świętojańskiej był obrządek wody. młode panny puszczły wianki na wodzie przepowiadając sobie tym samym rychłe zamążpójście (lub nie).
z sobótkami ziwązne są także inne wróżby i zabobony (wybrałam te, który najbardziej przypadły mi do gustu):
- na kilka dni przed nocą kupały należy posadzić kilka szczypiorków (każde źdźbło symbolizuje innego mężczyznę). w noc świętojańską ten, który wyrósł najwyżej stanowi mężczyznę, który obdarza cię uczuciem.
- nazbieraj liści lub kwiatków (każdy symbolizuje inna osobę) i rozłuż na parapecie. następnego dnia, ten który zwiędł sugeruje, że dana znajomość skończy się przed upływem roku.
- w noc świętojańską chodź na bosaka po trwie zroszoną rosą, umyj nią ręce i twarz. ma to zapewnić urodę i powodzenie u mężczyzn przez cały rok.
- aby oczyścić mieszkanie ze złej energii rozpal świece (białe, żółte i czerwone) tak by rozświetliły cały dom. zapal kwiatowe kadzidełka.
- pokrzywa zerwana w noc świętojańską chroni przed złym losem i ludzką zawiścią; zasuszony dziurawiec (zwany świętojańskim zielem) sprawia, że patrzymy bardziej radośnie na otaczjący nasz świat; płatki bławatka zamknięte w medalionie zapewniają wierność meżczyzny; a bukiecik ruty trzymany pod poduszką odstrasza koszmary i zapewnia spokojny sen.
w czasie tej magicznej nocy nie można zapomnieć o poszukiwaniu legandarnego kwiatu paproci (który miał świecić niesamowitym światłem) wskazując dorgę do skarbu. szczęściasz, który go znajdzie zapewni sobie dozgonne szczęście (głównie w miłości) oraz dostatek.
czy obchodzicie noc świętojańską? w jaki sposób? wymieńmy się doświadczeniami i pomysłami na to piękne, słowiańskie święto.
Zeszloroczna noc kupaly byla wigilia mojego slubu :) tak mnie naszlo na wspomnienia
ooo jak fajnie!!!!!!!!
My niby nie obchodzimy Nocy Kupały, ale może wreszcie czas zacząć :) Zawsze mnie ciągnęło do rodzimowierczej kultury, lubię takie życie w zgodzie z naturą – a właśnie z czymś takim kojarzy mi się rodzimowierstwo i związane z nim święta ;)
[…] postanowiłam też sprawdzić część świętojańskich wróżb, o których pisałam w poście magiczna moc nocy kupały. aby rozgonić złe moce i psotliwe duszki rozstawiłam mnóstwo świec, które tego wieczora […]