magiczna moc nocy kupały

już za kilka dni obchodzić będziemy noc kupały, która należy do najważniejszych świąt słowian. jest to najkrótsza noc w roku, w czasie której magia unosi się w powietrzu, jest wręcz namacalna. 

słowiańska noc kupały to czas magii i celebrowania bliskości z drugim człowiekiem*.

trzon obrządków stanowiły ogniska, wokół których kawalerowie skakali przez płomienie a młode panny odprawiały rytualne tańce. lubię wyobrażać je sobie jako tańce lubieżne, podszyte erotyzmem, stanowiące preludium do późnejszych zbliżeń i celesnych uniesień.

drugim ważnym elementem obchodów nocy świętojańskiej był obrządek wody. młode panny puszczły wianki na wodzie przepowiadając sobie tym samym rychłe zamążpójście (lub nie).

z sobótkami ziwązne są także inne wróżby i zabobony (wybrałam te, który najbardziej przypadły mi do gustu):

  • na kilka dni przed nocą kupały należy posadzić kilka szczypiorków (każde źdźbło symbolizuje innego mężczyznę). w noc świętojańską ten, który wyrósł najwyżej stanowi mężczyznę, który obdarza cię uczuciem.
  • nazbieraj liści lub kwiatków (każdy symbolizuje inna osobę) i rozłuż na parapecie. następnego dnia, ten który zwiędł sugeruje, że dana znajomość skończy się przed upływem roku.
  • w noc świętojańską chodź na bosaka po trwie zroszoną rosą, umyj nią ręce i twarz. ma to zapewnić urodę i powodzenie u mężczyzn przez cały rok.
  • aby oczyścić mieszkanie ze złej energii rozpal świece (białe, żółte i czerwone) tak by rozświetliły cały dom. zapal kwiatowe kadzidełka.
  • pokrzywa zerwana w noc świętojańską chroni przed złym losem i ludzką zawiścią; zasuszony dziurawiec (zwany świętojańskim zielem) sprawia, że patrzymy bardziej radośnie na otaczjący nasz świat; płatki bławatka zamknięte w medalionie zapewniają wierność meżczyzny; a bukiecik ruty trzymany pod poduszką odstrasza koszmary i zapewnia spokojny sen.

w czasie tej magicznej nocy nie można zapomnieć o poszukiwaniu legandarnego kwiatu paproci (który miał świecić niesamowitym światłem) wskazując dorgę do skarbu. szczęściasz, który go znajdzie zapewni sobie dozgonne szczęście (głównie w miłości) oraz dostatek.

czy obchodzicie noc świętojańską? w jaki sposób? wymieńmy się doświadczeniami i pomysłami na to piękne, słowiańskie święto.

źródła: slawoslaw.pl*; wrozka.com.pl
Reklama

4 comments

  1. My niby nie obchodzimy Nocy Kupały, ale może wreszcie czas zacząć :) Zawsze mnie ciągnęło do rodzimowierczej kultury, lubię takie życie w zgodzie z naturą – a właśnie z czymś takim kojarzy mi się rodzimowierstwo i związane z nim święta ;)

  2. […] postanowiłam też sprawdzić część świętojańskich wróżb, o których pisałam w poście magiczna moc nocy kupały.  aby rozgonić złe moce i psotliwe duszki rozstawiłam mnóstwo świec, które tego wieczora […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s